השבחת קרקעות

השבחת קרקעות היא פעולה המתייחסת בעיקר להליך הפשרת קרקעות חקלאיות במסגרתו שטח קרקע מסוים משנה את ייעודו משטח חקלאי לעתודת קרקע המיועדת למטרות בנייה. הליך זה משביח למעשה את הקרקע ותורם באופן ישיר לגידול משמועתי בשווייה הכספי. כמו כן, השבחת קרקע מתייחסת לשטחים פתוחים אשר לא נוצלו עד למועד שינוי ייעודם למטרות בנייה, ומיום החלת שינוי הייעוד הם משבחים את ערכם הכספי.

הפשרת קרקעות חקלאיות ו/או שינוי ייעוד קרקע – מה חשוב לדעת?

היקף עתודות הקרקע הפנויות וזמינות לבנייה במדינת ישראל הולך ומצמצם עם השנים, ולכן, קיים הכרח נדל”ני בהליכי הפשרה של קרקעות חקלאיות ו/או שינויי ייעוד קרקע של שטחים פתוחים. על פי הערכות מומחים בענף הנדל”ן במהלך 25 השנים הקרובות, תואץ הפעילות להשלמת תהליכי הפשרת קרקעות ושינוי ייעוד קרקעות, וזאת מתוך כוונה להבטיח את עתיד המגורים, המסחר והתעסוקה של כולנו. כפועל יוצא מכך, יותר ויותר משקיעי נדל”ן בוחרים במהלך השנים האחרונות להשקיע את מיטב כספם ברכישת קרקעות חקלאיות ורכישת שטחים פתוחים אשר אינם מיועדים (במועד הרכישה) לבנייה.

יחד עם זאת, חשוב לציין שתהליכי השבחות קרקעות הינם תהליכים מורכבים ומתמשכים המחייבים את אישורן של וועדות תכנון ובנייה מקומיות, מחוזיות וארציות, וזאת לצד אישורים מטעמן של וועדות וגופים נוספים, כפי שמחויב בחוקי התכנון והבנייה המונהגים במדינת ישראל.

תהליך שינוי ייעודי קרקע ו/או תהליך הפשרת קרקעות, הינו תהליך משביח קרקע, וזאת לנוכח העלייה המתמדת בשווי ערך הקרקע ככל שתהליך ההפשרה ו/או השינוי ייעוד הולך ומתקדם. ברוב המקרים, מדובר בתהליך השבחה ההופך כל דונם קרקע בשווי של אלפי עד מאות שקלים בתחילת התהליך לדונם קרקע בשווי של מיליוני שקלים עם סיומו. תהליכי שינוי ייעוד קרקע ותהליכי הפשרת קרקעות, הם תהליכי ביורוקרטיה המתקיימים בכל רגע נתון במספר הולך וגדל של רשויות מקומיות המעוניינות לספח לשטחן קרקעות חקלאיות ושטחים פנויים, וזאת מתוך כוונה ברורה להקמתם של שכונות מגורים חדשות בשטחי הרשות, מרכזי תעסוקה ותעשייה וכדומה. יחד עם זאת, נציין שכל תהליך הפשרה ו/או שינויי יעוד קרקע, אורך בין שלוש עד חמש שנים במקרה הטוב, כאשר התהליך עצמו עלול להימשך מעבר לכך ואף להיתקל בלא מעט התנגדויות של הגופים והוועדות השונות המעורבות בתהליך.

השבחת קרקעות

השבחת קרקעות כהזדמנות נדל”ן

פוטנציאל הרווח הטמון בהליך הפשרת קרקעות חקלאיות ותהליכי שינוי ייעוד קרקע, הפך בשנים האחרונות את תחום ההשקעות בקרקעות לאחד מתחומי ההשקעה החמים ביותר בשוק ההשקעות בענף הנדל”ן המקומי. הידיעה כי בסופו של דבר, המדינה תהיה חייבת להפשיר ו/או לשנות ייעודי קרקע לשטחים חקלאיים ושטחים פתוחים למטרות בנייה עתידית, מובילה לכך שיותר ויותר ישראלים מחפשים אחר ההזדמנות הנדלנית הבאה במסגרתה הם ירכשו שטחי קרקע בעלויות נמוכות יחסית ויוכלו לגרוף רווחי הון משמעותיים ככל שמועדי ההפשרה ושינוי הייעוד ילכו ויתקרבו.

השאירו פרטים ונחזור אליכם