קרקע חקלאית להשקעה

השקעה בקרקע חקלאית הפכה בשנים האחרונות לסוג של השקעה פופולארית בענף הנדל”ן המקומי. השקעה בקרקע חקלאית נחשבת אומנם להשקעה ספקולטיבית לטווח הבינוני והארוך, אך באותה מידה היא טומנת בחובה פוטנציאל רווח אדיר למחזיקים בה.

מהי קרקע חקלאית?

קרקעות חקלאיות הן למעשה שטחי קרקע המיועדים לצרכי חקלאות בלבד, כאשר מרבית השטחים הפנויים במדינה מוגדרות כסוג של קרקעות חקלאיות המצויות בעיקר בבעלות המדינה ובאחוז קטן (אך לא מבוטל) בבעלות פרטית ו/או בבעלות התאגדויות של בעלי משקים חקלאיים. אחוז גדול מהקרקעות החקלאיות בשטח המדינה, הן קרקעות המצויות בסמוך לקיבוצים, מושבים ויישובים קהילתיים, כאשר חלק מאותן קרקעות עתידות לשנות את ייעודן במהלך העשורים הבאים, ולהפוך למעשה משטחים חקלאיים לעתודות קרקע למטרות בנייה.

קרקע חקלאית להשקעה

השקעה בקרקע חקלאית – מה חשוב לדעת?

רכישת קרקע חקלאית להשקעה נועדה בעיקר לצרכי השקעה לטווח הארוך, כאשר שטח הקרקע יופשר ו/או יישנה את ייעודו מקרקע חקלאית לעתודת קרקע המיועדת למטרות בנייה. במקרים אלו, ההשקעה הכספית אמורה להכפיל ואף לשלש את עצמה ובכך המשקיע יכול לגרוף רווח הון משמעותי. חשוב לציין שככל שמועד שינוי ייעוד הקרקע ילך ויתקרב, כך ערך הקרקע ילך ויגדל. מכיוון שמרבית השטחים הפנויים במדינת ישראל מוגדרים כסוג של קרקעות חקלאיות ומכיוון שלא כל שטחי הקרקע החקלאיים עתידים להיות מופשרים במהלך השנים הבאות והעשורים הקרובים, ההשקעה בקרקעות חקלאיות, מחייבת אתכם להיוועץ עם אנשי מקצוע מענף הנדל”ן, וזאת על מנת לבחון את באופן מקצועי ומעמיק ביותר את תכניות המתאר הארציות המתוכננות לשנים הקרובות באזור בו אתם מתכננים לרכוש קרקע חקלאית.

השקעה בקרקע חקלאית – יתרונות מול חסרונות

לכל השקעה בענף הנדל”ן רמת סיכון כזו או אחרת, כאשר השקעות בקרקעות חקלאיות נחשבות להשקעות ברמת סיכון גבוהה, וזאת מכיוון שעתיד הקרקעות איננו ידוע, ולכן, קיים חוסר וודאות בנוגע לשאלה האם ההשקעה תשתלם לאורך זמן ו/או שמדובר בהשקעה חסרת ערך כספי. יחד עם זאת, ההשקעה בקרקעות חקלאיות, מאפשרת לכל אחד ואחת ממשקיעי הנדל”ן שביניכם לרכוש יחידת קרקע בעלויות נמוכות בהשוואה להשקעות אחרות בענף הנדל”ן, כאשר הסיכוי שהקרקע הנרכשת תשנה את ייעודה ו/או תופשר למטרות בנייה במהלך הזמן בו תחזיקו בה, הוא בהחלט סיכוי סביר והגיוני, וזאת בהתחשב בעובדה הפשוטה שהיקף עתודות הקרקע המיועדות לבנייה בכל רחבי המדינה הולך וקטן עם השנים, ולכן, בשלב כזה או אחר, הפשרתן של קרקעות חקלאיות יהווה הכרח נדל”ני.

כמו כן, רכישת קרקע חקלאיות למטרות השקעה, מאפשרת לכם ליהנות ממגוון רחב של אפשרויות להנפקת רווחי הון בטווח הבינוני והארוך, וזאת במקרים בהם יגדל הסיכוי להפשרת הקרקע ושינוי ייעודה. במקרים אלו, תוכלו לממש את השקעותיכם במסגרת מכירת זכויות על הקרקע עוד בטרם הפיכתה לעתודת קרקע למטרות בנייה ואף לבצע מגוון רחב של עסקאות קומבינציה אל מול יזמי נדל”ן במועד קרוב לשינויי ייעוד הקרקע.

השאירו פרטים ונחזור אליכם